Kā izvēlēties SUP dēli?

Kā izvēlēties SUP dēli?

Kas ir SUP? Saīsinājums “SUP” nozīmē “stand up paddle boarding”. Tas ir kā liels sērfa dēlis, kuru stāvot kājās dzen uz priekšu ar aira palīdzību. Tas ir viegli. Uz SUPa var vizināties pa upi, jūru vai ezeru, sauļoties, ķert viļņus, nodarboties ar jogu, makšķerēt…
Lai neapjuktu plašajā SUP dēļu piedāvājumā, piedāvājam iepazīties ar dažādiem dēļu tipiem un izvēlēties sev piemērotāko.

SUP dēļu tipi

Sup dēļu ražotāji parasti norāda trīs parametrus – garumu, platumu un tilpumu, kurus izsaka collās un pēdās. Garāki dēļi nodrošina ātrāku slīdēšanu un mazāku piepūli airējot, savukārt īsāki dēļi un dēļi ar izteiktāku apakšājās daļas (rocker) izliekumu dod dēlim lielāku manevrētspēju. Dēļa platums ļaus spriest par tā stabilitāti, bet tilpums par dēļa nestspēju. Lielāka tilpuma dēļi būs piemērotāki smagākiem braucējiem.

SURF – šie dēļi paredzēti sērfošanai pa vilni. Dēļi ir mazāka izmēra un tilpuma (parasti zem 10 pēdām garumā), spicu un uzliektu purnu, šauru asti un izteikti izliektu dēļa apakšu. Šie dēļi būs manevrīgi sērfojot pa vilni, bet lēnāki un grūtāk noturami taisnvirziena kustībā. Nav piemēroti airēšani garas distances.

ALLROUND – universāli dēļi, kas paredzēti lietošanai visdažādākajos apstākļos. Šādi SUP dēļi piemēroti gan viļņu ķeršanai, gan arī braukšanai pa gludu ūdeni. Šis ir populārākais dēļu tips, piemērots arī iesācējiem. Dēļi ir garāki, platāki, stabili un viegli braucami pa gludu ūdeni, bet arī pietiekoši manevrēt spējīgi lai sērfotu pa vilni. Atsevišķus modeļus iespējams aprīkot ar buru un izmantot arī kā vēja dēli. ALLROUND tipa dēļi būs ieteicamākie arī iesācējiem. Primārais stabilitātes rādītājs ir platums un tilpums. Pieaugušam cilvēkam,  kuram nav iemaņu supošanā ieteicamais dēļa tilpums būtu vismaz paša braucēja svars reizināts ar divi. Savukārt minimālais ieteicamais platums 31″ colla vai aptuveni 78cm.

FLATWATER – vai tūrisma dēļi ir piemēroti lielu attālumu veikšanai. Tie ir ļoti stabili, paredzēti ātrai braukšanai taisnā virzenā, tādēļ ir garāki par “allround” dēļiem, gandrīz taisnu apakšu un lielu tilpumu. Visbiežāk šādu dēļu garums būs ap 11″ – 12″ pēdām.

RACE – pēc formas ir līdzīgi “flatwater” dēļiem, tomēr tie ir šaurāki un nedaudz garāki. Šis ir visātrākais dēļu tips, piemērots sacīkšu braukšanai. Šie, tāpat kā “surf” dēļi ir paredzēti specifiskam braukšanas stilam. Dēļi ir mazāk stabili un nebūs piemēroti iesācējam.

SUP dēļu tipi

 

Kuru SUP iegādāties – piepūšamo vai “cieto”?

Cietie dēļi ir izgatavoti no putu serdes, pārklāti ar stiklšķiedras un epoksīda kārtu. Tā ir cieta konstrukcija, kas ļauj dēlim piešķirt precīzas, nemainīgas formas aprises, tādējādi nodrošinot maksimālu performanci. Salīdzinot ar piepūšamajiem, cietie dēļi būs piemērotāki sportiskākam braukšanas stilam. Lai transportētu cieto dēli būs nepieciešams auto ar jumta bagāžnieku un vieta kur šo dēli uzglabāt. Sup dēļa garums parasti svērstās ap +/- 3m. Cietie dēļi ir trauslāki par piepūšamajiem.

 

sup dēlis

 

Piepūšamie, jeb AIR SUP ir izgatavoti no speciāla, ļoti izturīga PVC auduma. Šo dēļu īpašā “dropstitch” konstrukcija un liels gaisa spiediens nodrošina dēļa formas aprises. Šie dēļi ir izturīgāki pret triecieniem kā cietie dēļi, tādēļ tie būs piemēroti arī braukšanai pa krāčainām upēm.

Piepūšamie dēļi ir kompakti, viegli uzglabājami un transportējami. Tie ir vieglāki un nedaudz lētāki par cietajiem dēļiem. Piepūšamie nedaudz atpaliek no cietajiem ātruma un manevrētspējas ziņā. Ja dzīvojat tiešā ūdenstilpnes tuvumā, tad labāk izvēlēties cieto dēli, savukārt ja vēlaties ceļot vai nav pieejama pietiekoši liela vieta cietā dēļa uzglabāšanai, tad praktiskāk noteikti būs iegādāties piepūšamo dēli.

 

piepūšamie sup dēļi

 

Airi – ir nemazāk svarīgi. Populārākie ir karbona vai alumīnija airi, kas mēdz būt vai nu regulējama vai fiksēta garuma. Karbona airi ir vieglāki, elastīgāki un vismaz divreiz dārgāki kā alumīnija. Aira garums un lāpstiņas izmērs atkarīgs no braukšanas stila. Vidējais aira garums būs aptuveni 25cm garāks par pašu braucēju.

Aksesuāri – SUPojot vēlams izmantot speciālu dēļa saiti, jeb “līšu”, kuras viens gals pievienots pie dēļa, bet otrs pie braucēja kājas. Ja nokritīsiet no dēļa, tad tas neaizpeldēs.

Peldveste ir nepieciešama ne tiekai no drošības viedokļa, bet to var pieprasīt arī ūdens policija.

Ūdens izturīga soma un tālruņa maciņš ir lietas, kas noderēs, ja plānojat doties tālālos izbraucienos.

Ja vēlaties izmēģināt SUP dēli darbībā, tad Surf Pro veikalā piedāvājam iznomāt augstākās klases RRD piepūšamos dēļus. Sīkāk par SUP dēļu nomu var uzzināt šeit: SUP NOMA

 

Surfpro.lv vietnē esošā oriģinālā satura pārpublicēšana vai citāda veida izmantošana iespējama tikai pēc saskaņošanas ar Surf Pro.

Share this post
Surf Pro veikals Rīgā